Czy w Rosji jest bezpiecznie?
Tak, przy zachowaniu podstawowych zasad zdrowego rozsądku. Nie należy wieczorami wchodzić w ciemne ulice i zaułki, ani rozmawiać z podejrzanymi osobami. W miejscach, gdzie jest dużo ludzi (zwłaszcza turystów) często kręcą się kieszonkowcy, dlatego nie należy nosić przy sobie większej gotówki (pieniądze można bezpiecznie zostawić w hotelu).
Gdzie można znaleźć informację o miejscu zbiórek?
Rozkład jazdy z listą przystanków mogą Państwo znaleźć na naszej stronie almatur.pl lub w naszym katalogu na str. 147
Kiedy należy stawić się na zbiórkę?
Na miejsce zbiórki należy stawić się ok. 20 minut przed planowaną godziną wyjazdu.
Jak często organizowane są postoje w czasie przejazdu autokarem?
Krótkie postoje odbywają się co 3-4 godziny w miarę możliwości w zajazdach z barem i toaletą.
Czy w autokarze mogę kupić kawę/herbatę?
Tak, gorące napoje można kupić na postojach w autokarze za zł.
Czy istnieje możliwość rezerwacji konkretnego miejsca w autokarze?
Tak. Miejsce w autokarze uczestnik wybiera podczas rezerwacji wycieczki. W niektórych autokarach układ miejsc może się różnić od diagramu zamieszczonego w systemie rezerwacyjnym.
Czy osoby podróżujące w pojedynkę otrzymują pojedyncze miejsca w autokarze?
Nie, taka sytuacja jest możliwa jedynie przy niepełnej liczbie turystów (tzn. gdy miejsc w autokarze jest więcej niż podróżujących).
Czy w autokarze można oglądać filmy?
Tak, nasze autokary posiadają odtwarzacze DVD. Zazwyczaj kierowcy i pilot mają podręczną filmotekę. Można również wziąć swoje ulubione filmy i zaproponować je do oglądnięcia. Ostateczne decyzje podejmuje pilot, który stara się dobrać repertuar odpowiednio do gustów większości osób na pokładzie.
Czy palacze mogą liczyć na specjalne postoje?
Na pokładzie autokaru palenie jest absolutnie zabronione. Ze względu na długi czas przejazdów nie przewiduje się specjalnych przerw „na dymka”. A więc palacze proszeni są o uzbrojenie się w cierpliwość.
Czy podczas drogi można korzystać z bagażu w lukach?
Nie, dlatego najważniejsze drobiazgi należy mieć w bagażu podręcznym.
Co należy mieć w bagażu podręcznym?
- dokumenty i pieniądze
- jedzenie i napoje
- lekarstwa, które się zażywa
- cieplejsze ubranie (nocami może być chłodno), ewentualnie kocyk, poduszeczkę
- środki higieniczne (dobrze mieć mokre chusteczki lub żel antybakteryjny)
- ewentualnie środki przeciwko komarom (bywają szczególnie dokuczliwe na przełomie lipca-sierpnia)
- długopis (do wypełniania ankiet migracyjnych na granicy)
Czy istnieje możliwość rezerwacji konkretnego miejsca w pociągu?
Nie, szczegółowe dane na temat wyjazdu pociągiem są przekazywane w piśmie do uczestników ok. 2 tygodnie przed datą wyjazdu. Miejsca są rozdzielane przez pilota grupy w dniu odjazdu.
Czy podczas jazdy pociągiem można kupić coś do jedzenia?
W pociągach nie ma niestety wagonu restauracyjnego, dlatego należy mieć wystarczające zapasy jedzenia i picia. W każdym wagonie jest samowar z wrzątkiem (dobrze więc wziąć „gorące kubki” itp.) U konduktora każdego wagonu można też kupić kawę/herbatę (ok. 2,5 zł) lub drobne przekąski. Na niektórych stacjach, gdzie pociąg zatrzymuje się na dłużej, można zrobić zakupy u tzw. babuszek (lody, słodycze, ale czasami także ciepły posiłek np. pierogi czy kawałek kurczaka) lub w budkach dworcowych.
Czy w pociągach jest bezpiecznie?
Tak. Bilety są imienne, a każdy wagon pilnowany jest przez konduktora, który odpowiada za bezpieczeństwo (zwłaszcza podczas postojów na stacjach). Należy jednak zachować ostrożność i nie zostawiać portfela czy dokumentów na wierzchu, a także zamykać drzwi przedziału podczas wychodzenia na zewnątrz.
Czy muszę dopłacić za pokój 1 osobowy gdy jadę sam?
Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1 – osobowego, będą dokwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2 – osobowym.
Czy mogę jechać na wycieczkę mimo kłopotów zdrowotnych?
Osoby mające problemy ze zdrowiem, prosimy o kontakt z lekarzem przed podjęciem decyzji o zakupie imprezy. Prosimy pamiętać o zabraniu wystarczającej ilości lekarstw, które zażywacie Państwo na co dzień. Wszelkie informacje odnośnie ubezpieczenia Signal Iduna PTU SA znajdują się na naszej stronie www.almatur.pl
Czy w Rosji można płacić kartą?
Tak, w Sankt-Petersburgu i Moskwie można płacić kartą w dużych sklepach, restauracjach, większych sklepach z pamiątkami.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Rosji?
W bankach rosyjskich można wymienić EUR i USD (PLN bardzo rzadko!) na RUB. Ponieważ program zwiedzania jest napięty, nie zawsze istnieje możliwość wymiany pieniędzy wtedy kiedy się chce. Dlatego należy mieć pewną kwotę w rublach „na start”. Dobrze mieć także drobne kwoty w walutach krajów przez które się jedzie (na toaletę lub drobne przekąski podczas postojów). Ponadto w większości hoteli i nieopodal ważniejszych obiektów turystycznych znajdują się bankomaty. Na niektórych straganach z pamiątkami można też płacić euro. W czasie postoju w Orszy na dworcu znajduje się kantor, w którym będzie można wymienić pieniądze na ruble białoruskie (BYR).
Kiedy zbierane są dodatkowe pieniądze (na wejścia, przewodników, itp.)?
Pieniądze zbiera pilot podczas drogi do miejsca docelowego. Należy przygotować odliczoną kwotę w takiej walucie, jaka została podana w warunkach imprezy i schować ją do bagażu podręcznego.
O czym warto pamiętać przed wyjazdem?
Przede wszystkim prosimy sprawdzić ważność i stan paszportu, pamiętać o zakupie lokalnej waluty i o włączeniu roamingu, jeśli chcą Państwo korzystać z telefonów komórkowych za granicami Polski.
Co spakować na wycieczkę?
W trosce o Państwa komfort przypominamy, że poduszeczka, kocyk czy wygodne obuwie to doskonały pomysł kiedy wybieramy się w podróż autokarową. Warto też umilić sobie czas spędzony w autokarze zabierając książkę czy odtwarzacz muzyki MP3.
Jakie są obowiązki pilota grupy?
Pilot opiekuje się grupą i jest odpowiedzialny za techniczną realizację wyjazdu. Służy pomocą i posiada wiedzę ogólną na temat danych miejsc. Nie ma jednak uprawnień do oprowadzania po obiektach muzealnych. To zadanie należy do przewodnika lokalnego płatnego dodatkowo. Bywa, że pilot wycieczek posiada uprawnienia przewodnika miejskiego poszczególnych miast.
Jak uniknąć problemów ze zgubionym dokumentem?
Niestety, czasami zdarzają się kradzieże lub zgubienie paszportu. Przede wszystkim należy być ostrożnym i bardzo uważnie pilnować dokumentów. Można je także zostawiać dla bezpieczeństwa w hotelu. Ponieważ każdy powinien mieć przy sobie jakieś potwierdzenie tożsamości, dobrym rozwiązaniem jest zrobienie kserokopii pierwszej strony paszportu (ze zdjęciem) oraz strony z wizą (wizami) i noszenie ich ze sobą zamiast oryginału.
DRUKUJ STRONĘ