Pietrozawodzk to stolica Republiki Karelii. Port nad jeziorem Onega.
Pietrozawodzk jest równieśnikiem Petersburga. Założony w 1703 jako Pietrowskij Zawod (Петровский завод) przy hucie żelaza i fabryce broni założonej przez cara Piotra I razem z Piterem świętował swoje 300-lecie. W 1777 r. otrzymało prawa miejskie i od tego samego roku nosi też obecną nazwę. Od 1784 r. było stolicą namiestnictwa, od 1801 r. - guberni ołonieckiej. Miejsce zesłań więźniów politycznych. W 1862 r. został połączony z Petersburgiem regularnymi rejsami statków, a w 1916 r. linią kolejową do Murmańska. Od 1920 roku stolica komuny karelskiej, od 1923 r. Karelskiej ASRR; w latach 1940–1956 stolica Karelo-Fińskiej SRR; rejon łagrów. W latach 1941-1944 miasto było okupowane przez wojska fińskie.
Jeśli obserwujesz ulicę przez okno – mawiał Kandinsky – jej odgłosy dochodzą do ciebie słabo, ruchy przekształcają się w fantomy, a ona sama wskroś przezroczystą, acz szczelną i twardą szybę jawi się spektaklem z innego świata. Wystarczy jednak otworzyć drzwi i wychynąć ze swojego wnętrza, aby się pogrążyć w tym widowisku, przyjąć w nim aktywny udział i przeżywać jego wibracje całym jestestwem.
Zwiedzanie miasta można zacząć od pięknego nabrzeża. Miasto rozciąga się na brzegu jeziora na przestrzeni 25 km, a centralna część nabrzeża została niedawno odremontowana i obecnie jest jedną z najpopularniejszych tras spacerowych. Obok przystani rzecznej stoi brązowy pomnik Piotra I (1873 r.) dłuta Iwana Schredera (uczeń Petera Clodta) i architekta Hipolita Monigetti. Następnie można podziwiać pomniki podarowane przez miasta partnerskie.
Rozwinął się tutaj przemysł środków transportu, maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych, spożywczy i lekki. Miasto posiada port lotniczy. Od 1940 r. działa tutaj uniwersytet, oprócz niego istnieje tutaj kilka szkół wyższych oraz filia Rosyjskiej Akademii Nauk.